Ennakoi ja voitat euroja – Vanhempainvapaan tuet työnantajalle

Van­hem­pain­va­paa on molem­pien van­hem­pien oikeus jää­dä pois töis­tä ja tutus­tua uuteen per­heen­jä­se­neen lap­sen syn­ty­män jäl­keen. Kum­mal­la­kin van­hem­mal­la on käy­tös­sä 160 päi­vää, eli puo­let 320 arkipäivästä.

Useis­sa työ­eh­to­so­pi­muk­sis­sa on sovit­tu pal­kan­mak­sus­ta näi­den päi­vien osal­le.  Vii­mei­sim­mäl­lä TES kier­rok­sel­la vuon­na 2025 oli useal­la alal­la lisät­ty oikeut­ta pal­kal­li­siin van­hem­pain­va­paan päiviin.

Yhteiskunta tukee työnantajia kustannuksissa

Per­he­va­paa­kor­vaus­ta on mah­dol­lis­ta saa­da ker­ta­kor­vauk­se­na 2 500 €. Nais­puo­li­sen työn­te­ki­jän van­hem­muu­des­ta joh­tu­va kor­vaus on ras­kaus­koh­tai­nen. Kor­vauk­sen edel­ly­tyk­se­nä on työn­te­ki­jän oikeus ras­kaus­ra­haan ja vähin­tään 1 kuu­kau­den ajal­ta mak­set­tua palk­kaa, joka perus­tuu työ­so­pi­muk­seen. Lisäk­si työ­suh­teen on pitä­nyt jat­kua vähin­tään kol­me kuu­kaut­ta ennen ras­kaus­ra­ha­kau­den alkua, ollen mini­mis­sään 80 % sään­nöl­li­ses­tä työ­ajas­ta. Voi siis sanoa, että enna­koin­ti täs­sä koh­taa on pelk­kää säästöä. 

Van­hem­pain­päi­vä­ra­hal­la tar­koi­te­taan ras­kaus-, eri­tyis­ras­kaus- ja van­hem­pain­ra­haa. Työ­nan­ta­ja, joka mak­saa palk­kaa näil­tä päi­vil­tä, voi hakea van­hem­pain­päi­vä­ra­han Kelas­ta itsel­leen. Ala­koh­tai­set työ­eh­to­so­pi­muk­set mää­rit­tä­vät mak­set­ta­vien kuu­kausien mää­rän. Usein kui­ten­kin pal­kal­li­set van­hem­pain­va­paat ovat kes­tol­taan 1–3 kk.

Vuo­si­lo­ma­kus­tan­nus­kor­vauk­seen on oikeus työ­nan­ta­jal­la, jol­la on vel­vol­li­suus mak­saa van­hem­pain­va­paan perus­tel­la ker­ty­nyt­tä vuo­si­lo­maa.  
Työn­te­ki­jäl­le voi ker­tyä vuo­si­lo­maa ras­kaus- ja van­hem­pain­va­paa­päi­vil­tä 160 päi­vän ajal­ta. Kar­keas­ti tämä tar­koit­tai­si 12–15 vuo­si­lo­ma­päi­vää riip­puen työ­suh­teen kes­tos­ta, ja mikä­li täl­lai­sen kuu­kau­den aika­na on mak­set­tu van­hem­pain­päi­vä­ra­haa vähin­tään 14 päivältä.

Yhteenveto

Eivät ne ras­kaus- ja van­hem­pain­va­paat sit­ten kui­ten­kaan niin kal­liik­si tai­da tul­la, kun het­ken asi­aa poh­tii. 
Kan­nus­te­taan siis molem­pia van­hem­pia rau­has­sa tutus­tu­maan ja käyt­tä­mään oikeut­taan per­he­va­pai­siin. Hyvin­voi­vat ja tyy­ty­väi­set työn­te­ki­jät­hän ovat tuot­ta­vim­pia työnantajilleen.

 

Artik­ke­lin kir­joit­ti
Han­na Haa­pa­nen
Talous­pääl­lik­kö
Duu­ri-tii­mi

Soita 045 787 67364